Miejski Informator Multimedialny jest wspólnym przedsięwzięciem Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i Urzędu Miasta Poznania. Treści zamieszczane w serwisie powstają na podstawie materiałów udostępnianych przez wydziały Urzędu Miasta, jednostki miejskie oraz współpracujące instytucje. Współpraca trwa nieprzerwanie od 1998 roku.
Wszystkie strony portalu miejskiego powstają z wykorzystaniem dobrych praktyk w obszarze budowania stron internetowych i w zgodności z najnowszymi standardami wyznaczonymi przez organizację W3C. W wyniku tych działań kod stron jest zgodny ze standardem XHTML 1.1, a wygląd definiowany jest przez arkusze styli zgodne ze standardem CSS 2.0.
W wyniku długoletniej współpracy serwis www.poznan.pl udostępnia obecnie następujące funkcjonalności.
Moduł zarządzania ankietami
Moduł ten umożliwia od strony administracyjnej serwisu zarządzanie ankietami. Od strony publicznej natomiast istnieje możliwość wyrażenie stojej opinii poprzez oddanie swojego głosu.
Przykład takiego rozwiązania dostępny jest na stronie http://www.poznan.pl/mim/public/ankiety/
Moduł zarządzania banerami.
Moduł ten umożliwia zdefiniowanie baneru graficznego lub tekstowego w dowolnie wybranym serwisie wortalu w zadanym przedziale czasowym.
Moduł zarządzania newsletterem.
Moduł ten umożliwia wysłanie newlettera stworzonego automatycznie (na podstawie treści wprowadzonj w różnych częściach serwisu) lub zdefiniowanie własnej treści wraz ze zdefiniowaną datą wysyłki.
Przykład strony dostępnej publicznie z prezentacją funkcji newslettera znajduje się na stronie http://www.poznan.pl/mim/public/newsletter/
Formularze internetowe / moduł płatności.
Implementacja mechanizmu formularzy umożliwia stworzenie dowolnego formularza na podstawie stworzonej specyfikacji przez zlecającego. Każdy z formularzy może zostać zintegorwany z modułem płatności przez internet.
Lista dostępnych formularzy znajduje się na stronie http://www.poznan.pl/mim/public/eurzad/
Moduł zarządzania galeriami zdjęć/wideo.
Moduł ten umożliwia zarządzanie multimediami - plikami graficznymi lub plikami wideo - w serwisie. Przykłady takich rozwiązań znajdują się na stronach http://www.poznan.pl/mim/public/galerie/ oraz http://www.poznan.pl/mim/public/wideo/
Moduł zarządzania strukturą klas i obiektów / plan miasta Poznania.
Moduł ten umożliwia zarządzanie punktami POI (punkty użyteczności publicznej) w dowolnej części serwisu. Umożliwia on również wprowadzanie zmian oraz dodawanie nowych wpisów przez internautów, które to po akceptacji lub korekcie administratora mogą znaleźć się w serwisie. Każdy z takich punktów prezentowany jest na planie miasta Poznania. Przykład takiego rozwiązania znajduje się na stronie http://www.poznan.pl/mim/public/main/class.html?id_cz=14&id_klasy=179&la...
Moduł zarządzania strukturą menu oraz elementów nawigacyjnych.
Moduł ten umożliwia zarządzanie strukturą menu oraz elementów nawigacyjnych w dowolnie wybranej części serwisu.
Moduł publikacji.
Moduł ten umożliwia tworzenie dowolnie rozbudowanych publikacji, które to wykorzystują takie moduły jak moduł zarządzania linkami, moduł zarządzania obrazkami, moduł zarządzania treścią, Przykładem takiej prezentacji jest strona opisująca trasy wycieczkowe po Poznaniu - http://www.poznan.pl/mim/public/turystyka/pages.html?co=list&id=661&ch=6...
Moduł zarządzania komunikatami.
Moduł ten umożliwia zarządzanie komunikatami, które to określone są przez takie informacje jak: data i czas w jakim komunikat powinien być aktualny, streszczenie oraz pełna treść komunikatu. Moduł ten może również być połączony z innymi modułami (m.in. moduł zarządzania linkami, moduł zarządzania obrazkami)
Przykładem takiego rozwiązania jest strona z wiadomościami z magistratu - http://www.poznan.pl/mim/public/wiadmag/news.html?instance=1016
Moduł tablicy ogłoszeń.
Moduł ten umożliwia zarządzania tablicą ogłoszeń w dowolnej części wortalu. Przykładem takiego rozwiązania jest tablica ogłoszeń w wortalu wydziału oświaty - http://www.poznan.pl/mim/public/oswiata/pinboard.html?instance=1025
Moduł zarządzania linkami.
Moduł ten umożliwia zarządzania linkami do stron internetowych. Moduł ten może być wykorzystany w dowolnej części serwisu, ze względu na jego architekturę komponentową.
Moduł zarządzania załącznikami.
Moduł ten umożliwia zarządzania dowolnymi plikami. Mogą być one zapisywane w dedykowanej bazie danych lub bezpośrednio w systemie plików. Moduł ten może być wykorzystany w dowolnej części serwisu, ze względu na jego architekturę komponentową.
Moduł zarządzania obrazkami.
Moduł ten umożliwia zarządzania plikami graficznymi. Moduł ten może być wykorzystany w dowolnej części serwisu, ze względu na jego architekturę komponentową.
Moduł zarządzania użytkownikami.
Moduł ten umożliwia zarządzanie użytkownikami w części administracyjnej serwisu. Każdy ze stworzonych użytkowników może mieć przypisaną odpowiednią rolę oraz uprawnienie.
Odpowiedz