Jesteś tutaj

Otwarcie treści przewodników multimedialnych Poznania

Otwarcie treści przewodników multimedialnych Poznania.
Rosnąca popularność urządzeń mobilnych, takich jak smartphone czy PDA, w połączeniu z coraz powszechniejszym bezprzewodowym dostępem do Internetu, stworzyły techniczne możliwości przygotowania mobilnych przewodników multimedialnych, dostępnych dla turystów bezpośrednio w interesujących ich miejscach. Nasz zespół pracuje obecnie nad przygotowaniem takich mobilnych przewodników dla Poznania, zarówno od strony aplikacji jak i niezbędnej infrastruktury.
Odpowiednio przystosowana infrastruktura pozwoli turystom, bez konieczności wcześniejszych przygotowań, korzystać z dobrodziejstw przewodników jeśli tylko będą oni posiadali urządzenie mobilne z dostępem do Internetu.

Koncepcja otwartego API
Stworzenie przewodników w formie mobilnej wymagało dostępu do już istniejących treści bez pośrednictwa strony WWW, pozwalając zmniejszyć ilość transferowanych danych oraz umożliwiając prezentację materiałów w sposób najbardziej naturalny dla urządzeń mobilnych. Z tego powodu powstało proste API pozwalające pobrać treści związane z istniejącymi przewodnikami. Przygotowane API będzie dostępne nieodpłatnie dla wszystkich użytkowników, a jego aktualna specyfikacja znajdzie się na stronie Poznania (http://www.poznan.pl/).
Udostępnione materiały, oprócz opisów interesujących miejsc, to również multimedia (galerie obrazów, materiały audio i wideo) związane z danym miejscem czy współrzędne geograficzne. Stworzona została również strona zawierająca pełnoekranową mapę razem z funkcjami (w JavaScript) pozwalającymi wyświetlić na niej wybrane grupy obiektów.
Dodatkowo materiały zostały przygotowane w języku polski, angielskim i niemieckim.
W przyszłości liczba materiałów oraz dostępnych funkcji będzie się zwiększać, pozwalając łatwiej dostarczać treści do zainteresowanych turystów.

Źródła informacji
Dotychczas treści przewodników po Poznaniu były dostępne jedynie jako strona WWW (http://www.poznan.pl/mim/public/turystyka/). Sposób ich prezentacji nie jest dopasowany do potrzeb urządzeń mobilnych ze stosunkowo małymi ekranami. Dodatkowo przewodniki w takiej formie nie mogą korzystać z funkcji urządzenia mobilnego, jak choćby geolokalizacji.
W przypadku przewodników mobilnych, dla twórców aplikacji i ich użytkowników dostępne są wszystkie możliwości urządzenia, począwszy od geolokalizacji aż do Rozszerzonej Rzeczywistość, czyli możliwości nałożenia informacji i obrazów, w czasie rzeczywistym, na obiekty które „widzimy” za pomocą kamery urządzenia.

Prototyp aplikacji mobilnej
Różnorodność systemów mobilnych znacząco utrudnia stworzenie wersji przewodnika dostępnej na wszystkie istniejące platformy, dlatego w ramach naszych prac skoncentrujemy się na jednym lub dwóch popularnych systemach. Jednak dzięki otwartemu API dostępu do zasobów przewodników, aplikacje na inne urządzenia będą mogły być przygotowane przez wszystkich zainteresowanych twórców.
Na potrzeby pierwszego prototypu została wybrana platforma mobilna Android (http://www.android.com/).

Dlaczego Android?
Wybór padła na platformę Android, ponieważ jest on popularnym, dynamicznie rozwijającym się i otwartym systemem operacyjnym na urządzenia mobilne (smartphone, tablet). Dzięki swojej otwartości system ten jest chętnie wykorzystywany zarówno przez producentów urządzeń mobilnych jak i twórców oprogramowania, dzięki czemu szybko zdobywa rynek systemów mobilnych. W zależności od regionu ma on od 15%* do ponad 30%** udziału na rynku urządzeń mobilnych.
Dodatkowym atutem jest dostępność darmowych rozszerzeń dla popularnych zintegrowanych środowisk programistycznych (ang. Integrated Development Environment – IDE) oraz emulatorów urządzeń, pozwalających znacząco ograniczyć koszty tworzenia aplikacji mobilnych.
Dzięki sporej społeczności (http://developer.android.com/) dostępna jest duża liczba poradników oraz przykładów dla twórców aplikacji mobilnych. Duża i aktywna społeczność pozwala również szybko uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące platformy.

* http://telepolis.pl/news.php?id=20816
** http://www.comscore.com/Press_Events/Press_Releases/2011/4/comScore_Repo...

Odpowiedz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
8 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.